TETÁNIA A STAVY ÚZKOSTI
O tetánii sa v posledných rokoch hovorí stále častejšie a je dávaná do súvislosti s dlhodobým psychickým stresom. Ten, kto prvýkrát zažije tetanický záchvat, môže mať veľké obavy o svoje zdravie aj život, lebo jeho prejavy môžu pripomínať infarkt. Aj preto ľudia najprv vyhľadávajú kardiológov a internistov. Tetanický syndróm sa môže prejavovať širokou paletou príznakov. Neexistuje na ňu žiadna špecifická liečba. Odporúča sa zmena životosprávy, užívanie horčíka a v závažnejších prípadoch sa pridávajú lieky na zníženie úzkostného prežívania, antidepresíva a antiepileptiká, ktoré znižujú vzrušivosť nervového systému. Homeopatia aj v tejto oblasti ponúka širokú škálu možností v závislosti od konkrétnych prejavov, prežívania a spúšťačov tetánie. Toto bol môj prvý prípad tetánie a bola som veľmi milo prekvapená rýchlosťou a reakciu na liek.
Žena, 40r., trápia ju úzkosti spojené s pocitmi hrudy v krku, ťažobou na hrudníku a záchvaty tetánie v noci. V čase konzultácie užíva liek proti úzkostným a panickým poruchám Frontin. No aj napriek tomu sa úzkosti vyskytujú denne a nočné záchvaty tetánie spojené s triaškou, búšením srdca a mravenčením po celom tele sú cca 2x do mesiaca. Žena sa už pokúšala obmedziť užívanie lieku, nakoľko je návykový, ale bez neho sa jej stav večer vždy zhorší a príde triaška. Keď sa prvýkrát objavil tetanický záchvat, veľmi ju to vyľakalo, myslela si, že je to infarkt a zavolali RZP. Mala triašku, búšenie srdca, mravenčenie po celom tele. Po jednorázovej dávke homeopatického lieku pocity úzkosti vymizli už hneď na druhý deň a noc bola pokojná. Za celú dobu, čo sme v kontakte – vyše 2 roky – sa záchvat neopakoval. Boli obdobia, kedy sa prechodne objavil pocit hrudy v krku, ale bolo to neporovnateľné so stavom pred homeopatiou. Celkovo sa cíti dobre, má viac energie a to aj bez kávy a najviac ju teší, že dokázala bez problémov vysadiť Frontin.
PORUCHA AUTISTICKÉHO SPEKTRA (PAS)
Autizmus sa považuje za neurovývinové ochorenie, ktoré sa objavuje vo veľmi skorom období života pri vývoji centrálnej nervovej sústavy. Predpokladá sa veľká variabilita príčin jeho vzniku a následne sa prejavuje širokou škálou príznakov. Delí sa na rôzne typy a stupne závažnosti. Homeopatická prognóza závisí od rozsahu, závažnosti a príčiny vzniku. Nedokážeme úplne odstrániť prejavy vrodeného autizmu, no kontinuálnou liečbou je možné zmierniť autistické prejavy a skvalitniť tak život celej rodiny. Každý prípad je vysoko individuálny a je potrebné sa zamerať na presné špecifiká prejavov a pridružených problémov. Pre ilustráciu uvádzam moju skúsenosť s dievčatkom, ktorého mamička sa na mňa obrátila už pred 5 rokmi a spolupracujeme podľa potreby. Postupne riešime najvypuklejšie problémy či už zdravotné alebo emočno-psychické.
Dievčatko, 5r. Po narodení veľa plakávala a zvracala, keď mali deň plný podnetov. Fyzicky bola veľmi nepokojná, v 8.mes začala hovoriť a chodiť. S deťmi sa nehrávala vôbec, v škôlke v 3r. im odporučili vyšetrenie kvôli podozreniu na PAS, čo sa aj potvrdilo. Oficiálna diagnóza znela PAS, aspergerov syndróm, nízka funkčnosť spolu so separačnou úzkostnou a sociálnou fobickou poruchou a poruchou pozornosti. Do škôlky prestala chodiť a celkovo je veľmi naviazaná na mamu a jej prítomnosť. Býva často chorá, bojí sa tmy a má nočné mory, strach o zdravie a lekárov, máva silné záchvaty zlosti. Po prvom podanom lieku sa výbuchy hnevu zmiernili a dokázala pomenovať problém a rýchlejšie sa upokojiť. Odozneli aj nočné mory a bola menej často chorá.
Neskôr sa vrátil problém s trávením v reakcii na náročný deň, udalosť. Stačila návšteva nákupného centra, oslava, viac ľudí a mala problémy s hnačkami a nevoľnosťou. Prešlo to až do stavu, že nikam nemohli ísť, ani keď sa na to pôvodne tešila, lebo na wc mimo domu odmietala chodiť. Po dlhšom hľadaní správneho lieku sa trávenie úplne upravilo a hnačky prestali, spolu s tým začala byť optimistickejšia, baví ju učenie, chodí rada nakupovať. Prípad stále sledujeme, nie sme ešte určite na konci.
Z dlhodobého hľadiska je dievčatko smelšie, má širší okruh kamarátok a je spoločenskejšia a samostatnejšia. Zmiernil sa fyzický nekľud a zakopávanie, lepšie znáša rušné prostredia, po ktorých už nejde do výbuchov zlosti, hnačiek alebo zvracaní. Došlo tiež k zlepšeniu úzkostí (choroby, lekári, krv, samota, muži), neupadá už do ťažkých stavov, kedy ju úzkosť až paralyzovala, dokázala len ležať a nekomunikovala.
BENÍGNE PAROXYZMÁLNE POLOHOVÉ VERTIGO (BPPV)
BPPV je jednou z najčastejších príčin závratí. Ide o náhlu závrať, ktorá sa objavuje pri zmene polohy hlavy. Príčina sa nachádza v oblasti vnútorného ucha, kde sú receptory, ktoré zaznamenávajú pohyby hlavy. Príčinou sú uvoľnené kryštáliky vo vnútornom uchu, ktoré dráždia zmyslové bunky a tie potom vysielajú do mozgu chybné informácie o polohe hlavy. Konvenčne sa BPPV rieši špeciálnymi manévrami, môže odoznieť aj spontánne, ale zároveň je veľký sklon k recidívam.
Žena, 65r. Začala mať problémy s točením hlavy, najhoršie bolo vstávanie z postele, ležanie, cítila sa neisto na nohách a niekedy mala dokonca problémy udržať rovnováhu. Vyšetrenia vylúčili vážnejšie diagnózy a boli doporučené manévre zamerané na vnútorné ucho. No ani po mesiaci sa závrate nezlepšovali, objavovali sa náhodne a znepríjemňovali bežné fungovanie. Po podaní homeopatického lieku sa závrate už nevrátili a nezopakovali sa ani v priebehu posledných 4 rokov.